Na łamach noworocznego numeru „Do Rzeczy” pojawił się Aleksander Dugin. Najpopularniejszy rosyjski eurazjata w rozmowie z Maciejem Pieczyńskim mówi o Polsce, o Ameryce i o tym gdzie po zwycięstwie Trumpa znajduje się jego główny wróg. Mówi też co Polska musi zrobić, aby stać się… rosyjska. A kim właściwie jest Aleksander Dugin?

Aleksander Dugin jest postacią, której większości osób zajmujących się Rosją nie trzeba przedstawiać. Niemal równie często zaleca się w ogóle nie poruszanie tematu tego filozofa. Opinia o Duginie w Polsce jest dość nierówna. Jedni uważają go za groźnego szaleńca, zwolennika rosyjskiego imperializmu, zajadłego przeciwnika Ameryki i konserwatystę w najgorszym możliwym wydaniu, który siedzi w piwnicy pod Moskwą i snuje imperialistyczne teorie. Drudzy w sumie podzielają tę opinię z jedną różnicą. W miejscu siedzącego w piwnicy wariata, widzą kremlowskiego ideologa i doradcę dowódców wojskowych i polityków.

Rozmowę z Maciejem Pieczyńskim Dugin rozpoczyna od wyjaśnienia jednego ze swoich kontrowersyjnych stwierdzeń, że na Majdanie wygrało „liberalne bydło”. Faktem jest, że liberalizmu Dugin nienawidzi jak niczego innego. Jest to jego zdaniem ideologia Antychrysta, antyspołeczna i niszczycielska. Między innymi dlatego, że opiera się na indywidualizmie, który jest przeciwstawny dobremu, rosyjskiemu kolektywizmowi. Innymi słowy, liberałów pod ścianę. Dalej jest już spokojniej ale o tym, co Dugin powiedział polecam się dowiedzieć bezpośrednio z wywiadu.

Nowy Rasputin?

Główny problem z Duginem polega na tym, że oprócz bycia ideologiem i filozofem stara się pełnić funkcję lidera ruchu eurazjatyckiego w Rosji, publicysty i de facto polityka. Innymi słowy często musi się ograniczać do tworzenia chwytliwych haseł, a że jego zwolennicy są raczej radykalni, to hasła muszą z każdym rokiem stawać się coraz ostrzejsze. Dugin wydaje się być stworzony dla Twittera. Mógłby na przykład stwierdzić, że „Rosja powinna zrobić co może, aby powstrzymywać w USA rozwój ideologii globalizmu i liberalizm. Powinniśmy rozmawiać z tymi Amerykanami, którzy nie popierają imperialistycznej polityki Waszyngtonu”. Tymczasem Dugin pisze po prostu „Ameryka musi zostać zniszczona”. Krótko i na temat, dopiero dopytywany stara się to jakoś wyjaśniać. Na objaśnianiu swoich poglądów spędził połowę swojego wywiadu z Władimirem Poznerem. Trudno go w takiej sytuacji nie uznać za postać kontrowersyjną, zwłaszcza że przez jego bujną brodę, niektórzy dostrzegają w nim nowe wcielenie Rasputina.

Wpływ Dugina na Putina jest zresztą jedną z tych kwestii, która najbardziej intryguje wszystkich badaczy. W końcu nie ma znaczenia jak bardzo szalone ma on poglądy, tak długo jak nikt go nie słucha. Tymczasem w przypadku Dugina pojawia się podejrzenie, że jest on słuchany i to dość często. Zwłaszcza że wiele rzeczy, które wydarzyły się na Ukrainie po Rewolucji Godności sprawiają wrażenie żywcem wyjętych z jego przemówień i podręczników. Dugin jest zwolennikiem stworzenia Noworosji, czyli państwa które miałoby obejmować te terytoria Ukrainy, na których przeważa ludność rosyjskojęzyczna – Юго-восток.

Czy Dugin mówi od rzeczy?

Ze względu na niektóre kontrowersyjne wypowiedzi wielu polskich ekspertów uważa, że Duginem nie powinien się zajmować ktoś kto na poważnie zajmuje się nauką (dlatego postanowiłem napisać o nim pracę magisterską). Nie zważając przez chwilę na poglądy, trzeba Duginowi oddać, że ma on kilka cech, które charakteryzują człowieka wybitnego. Przede wszystkim posiada on ogromną wiedzę z zakresu geografii, geopolityki, historii, polityki, filozofii i innych nauk. W młodym wieku dorabiał jako tłumacz, w czym pomagała mu wydatnie znajomość 9 języków. Jest również bardzo konsekwentny w swoich poglądach, od 20 lat fundament jego poglądów się nie zmienia, podobnie jak jego cel. Zgodnie z przepowiednią Gumilowa, że Rosja przetrwa jedynie jako mocarstwo eurazjatyckie, Dugin dąży do tego, aby to mocarstwo powstało.

Napisał wiele książek, które dają jasne porady jak powinno się to odbyć. Pokazał kto jest rosyjskimi wrogami, są to naturalnie liberałowie, atlantyści i ideologia globalizmu, do niedawna wręcz uosabiana przez USA. Wskazał z kim Rosja powinna rozmawiać, są to Tokio, Iran, Niemcy, z tymi trzema państwami trzeba się koniecznie porozumieć i stworzyć „osie” między stolicami. Na koniec powiedział co musi zostać zlikwidowane (zniszczone). Na początek zacząć należy od „kordonu sanitarnego” między Europą a Eurazją. Kordon ten składa się z państw, które z nieznanych przyczyn uległy kłamstwom atlantystów i są nastawione antyrosyjsko. Po polsku ten kordon można nazwać Międzymorzem…

Eurazjatyckie Imperium Rosji

Fundamentem poglądów Dugina jest eurazjatyzm. Rdzennie rosyjska ideologia, która głosi, że Rosja to oddzielny kontynent, ani Europa ani Azja, który posiada własną tożsamość i kulturę. Dugin rozwinął ten koncept za Lwem Gumilowem i stwierdził, że Rosjanie są oddzielną cywilizacją. Wpływy tej cywilizacji naturalnie nie kończą się w wąskich granicach współczesnej Federacji Rosyjskiej. Dlatego pierwszym i podstawowym zadaniem Rosji, o czym Dugin mówi od lat 90., jest odzyskanie kontroli nad tymi obszarami, które Rosja utraciła. Między innymi za te próby Dugin chwali Władimira Putina.

Dugin uważa, że większość obszarów, które Rosja utraciła, to jej ziemie.  Jej, to znaczy Eurazji, rosyjskiej cywilizacji (świata). Dotyczy to między innymi Zakaukazia, czyli Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu, Azji Środkowej oraz wspomnianej Noworosji. Niekiedy rozszerza się to do całej Ukrainy, z wyjątkiem jej zachodniej części. Tę, skażoną zachodnimi wpływami, Dugin chciał oddać pod kontrolę Niemiec, nie powtarzając tutaj oferty Władimira Żyrinowskiego. Tutaj znów jednak trudno jest powiedzieć co filozof uznaje, że powinno zostać wcielone do Rosji, a co nie. W końcu jak stwierdza granice cywilizacji to nie są granice państw. Wiedzcie jednak, że kiedy któryś z rosyjskich polityków używa określenia „Ruski Mir”, to pod brodą Dugina ma prawo rozkwitnąć uśmieszek.

Moją uwagę w wywiadzie zwrócił fakt, że po zwycięstwie Donalda Trumpa Dugin przestał zrównywać Amerykę ze wszelkim złem. Dzięki zwycięstwu milionera, filozof zrozumiał że są dwie Ameryki: globalistyczna (do zniszczenia) i amerykańska. Tę amerykańską, z Trumpem na czele trzeba wspierać, a z globalizmem, już nieupaństwowionym, walczyć. Czy Ameryka pod rządami Trumpa spełni marzenia Dugina nie wiadomo. Rosjanie nie do końca wierzą, że polityka Waszyngtonu ot tak się zmieni. Niewątpliwie idea Wielkiej Wojny Kontynentów, którą jeszcze niedawno Dugin uważał za pewnik będzie musiała zmienić swoją formę. Ale o tym napiszę innym razem.

Fotografia: Tempus at ru.wikipedia [CC0], via Wikimedia Commons,