Śmierć rosyjskiego ambasadora Andrieja Karłowa w Turcji z rąk policjanta przestraszyła opinię publiczną na świecie. Zakładam, że zabójstwo dyplomaty nie położy się cieniem na oficjalnych stosunkach między Ankarą i Moskwą. Współpraca jest zbyt cenna dla Kremla, nawet jeśli rosyjskie społeczeństwo obwinia również Turków.

Na wstępie przestrzegam, że obce mi są sprawy tureckie. Poza przygotowaniem uzyskanym w ramach studiów w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UW i rozlicznymi rozmowami z ekspertami od tego tematu, nie wiem o Turcji zbyt wiele. Dlatego będę starał się opisywać reakcje z punktu widzenia polsko-rosyjskiego. Osobom zainteresowanym samą Turcją polecam osobę Karola Wasilewskiego, który często gości w Polskim Radiu i innych mediach, gdzie objaśnia ostatnie poczynania Ankary. Jest on chyba najlepszym obecnie ekspertem od spraw tureckich w Polsce.

Powstrzymać porozumienie

Reakcje na zabójstwo ambasadora będą symptomatyczne, bo aktorami są tutaj państwa, które dopiero od niedawna zaczynają ponownie darzyć się sympatią i zaufaniem. Innymi słowy, dopiero niedawno Rosja i Turcja doszły do wniosku, że będą ze sobą współpracować w sprawie konfliktu syryjskiego, szeroko rozumianej wojny z terroryzmem czy zwyczajnie razem stać w opozycji do Zachodu. Ciepłe gesty zostały wykonane przez Rosjan po nieudanym tureckim puczu i od tamtego momentu można mówić o odwilży. Taktycznej, co przyznawali sami Rosjanie, uznając słusznie, że Ankarę i Moskwę zbyt wiele dzieli, aby zbudować trwały sojusz.

Nie zmienia to faktu, że nawet taktyczna współpraca Turcji i Rosji może być dla niektórych szkodliwa. Władimir Putin stwierdził, że zamach był prowokacją, która ma powstrzymać proces normalizacji stosunków rosyjsko – tureckich. Równocześnie od razu stwierdził, że należy się dowiedzieć, kto kierował ręką zabójcy. Sprawa musi mieć zatem drugie dno, a za zamachem musi stać ktoś jeszcze. Obydwie strony będą szukać tego kogoś.

Za śmierć Karłowa nie obwinią Turcji

Na wstępie należy podkreślić, że poza wściekłymi rosyjskimi internautami nikt ze strony Moskwy nie zarzucił organizacji zamachu stronie tureckiej. Aleksiej Puszkow z rosyjskiej Rady Federacji stwierdził, że za zamachem stały siły nacjonalistyczne i ultraradykalne, ale „nie ma najmniejszego związku z władzami Turcji”.  Wreszcie MSZ Rosji wezwał Turcję do wspólnego rozwiązania tej sprawy, ścisłej współpracy. Jednocześnie zaapelowało o zabezpieczenie obywateli Federacji Rosyjskiej za granicami. Jako przyczynę ataku MSZ Rosji uznało chęć zerwania wspólnych dążeń do szybkiego rozwiązania kryzysu w Turcji i poprawy stosunków rosyjsko-tureckich.

Sam zamachowiec miał podczas oddawania strzałów krzyczeć „Pamiętajcie Aleppo, pamiętajcie Syrię”. Zatem oczywistym powodem, dla którego zdecydował się uderzyć w Rosję poprzez jej wysłannika, był fakt wspierania przez Moskwę Baszara Al-Assada. Rolę grało też przyczynienie się do katastrofy humanitarnej w Aleppo przez wspieranie oblegających go wojsk. Naturalnie atak przyniesie skutek dokładnie odwrotny, a więc analitycy będą się głowić kto tak naprawdę „kierował ręką” policjanta, który zabił dyplomatę. Czy był to nieświadomy frustrat? Ze strony polskiej zapewne pojawią się podejrzenia, że Karłowa zabili tak naprawdę… Rosjanie.

Niewątpliwie zabójstwo Karłowa w miejscu publicznym musiało wstrząsnąć Rosjanami. Podobnie jak w Polsce, tak i tam media kończą donosy o katastrofach informacją czy wśród zabitych znajdują się obywatele Rosji. Przez komentarze w Runecie przebija się jednak frustracja i brak wiary wobec taktycznego sojusznika Kremla, którym obecnie jest Ankara. Część Rosjan nie dowierza, że Turcy będą chcieli im realnie pomóc w schwytaniu winnego. Inni są oburzeni, że rosyjski MSZ prosi, zamiast żądać i że zbyt łagodnie odnosi się do Turków, którzy  jeszcze rok temu potrafili zestrzelić rosyjski samolot.

Szukając winnych

Na ile potrafię domyślać się reakcji ze strony tureckiej, to o zamach mogą zostać obwinione trzy strony. Pierwszą może być USA, którego wpływów turecki prezydent doszukiwał się w niedawnym puczu. Wątpię jednak, żeby przed rozpoczęciem kadencji Donalda Trumpa ryzykowano tak duży afront w polityce zagranicznej. Druga strona to naturalnie ugrupowanie Fethullaha Gülena i sam lider, który zapewne spodziewając się takiego oskarżenia, potępił zamach. Trzecie ugrupowanie to Kurdowie, wobec których Turcja będzie mogła zaostrzyć politykę w odpowiedzi na coraz liczniejsze zamachy.

Równocześnie przed takim samym problemem staną Rosjanie i założę się, że dojdą do nieco innych wniosków niż ich koledzy z Ankary. Karłow zginął z ręki policjanta żądnego zemsty za Aleppo, ale również muzułmanina (wznosił okrzyk Allach Akbar, jak donosiła niezawodna Ria Novosti). Na pierwszym miejscu znajdą się zatem terroryści islamscy, których ślady będą mogły prowadzić do bojowników z Wolnej Armii Syrii. Równocześnie zabójstwo zostanie połączone z wydarzeniami z Berlina i przedstawione przez Rosję jako kolejny dowód na to, że przeciw terroryzmowi trzeba stanąć wspólnie. Nie można odmówić temu logiki.

Sojusz rosyjsko-turecki nie zostanie zagrożony przez śmierć dyplomaty. Tragicznym zbiegiem okoliczności w Europie mówi się już głównie o podejrzeniu zamachu terrorystycznego w Berlinie. W ten sposób Turcja i Rosja będą mogły szybko wskazać winnych i próbować uspokoić nastroje w swoich społeczeństwach. Dotyczy to zwłaszcza Rosjan, którzy nowym sojusznikom wciąż nie ufają. Pytanie kto zostanie uznany za inspiratora zamachu pozostaje otwarte.

fotografia: Autor: Илья Питалев, РИА Новости, źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ru/0/0e/AGKarlov.png


W swoim skromnym imieniu chciałbym złożyć wszystkim swoim rosyjskim przyjaciołom kondolencje z powodu tragicznej śmierci Andrieja Karłowa w służbie Federacji Rosyjskiej.