CategoryRosja

Dzień Zwycięstwa staje się rosyjski

Dzień Zwycięstwa pozostaje jednym z najważniejszych rosyjskich świąt państwowych. Obserwacja tego, jak zmienia się samo świętowanie i narracja z nim związana, pokazuje, w którą stronę skręca cała Rosja. I okazuje się nagle, że w tym ogromnym państwie, z równie wielką historią, zaczyna powoli brakować miejsca.

Continue reading

MSZ opublikował „Tezy o polityce RP wobec Rosji i Ukrainy”

Polski MSZ postanowił opublikować na swojej stronie notkę wewnętrzną z 04.03.2008 roku stanowiącą krótką analizę polityki Polski wobec Ukrainy i Rosji. Dokument do 2015 był zastrzeżony, jednak walka polityczna okazała się ważniejsza niż interes mojego kraju, dlatego padła decyzja o pochwaleniu się dokumentem i skomentowaniu go przez ministra Waszczykowskiego.

Continue reading

Aleksander Dugin pojawił się w polskich mediach

Na łamach noworocznego numeru „Do Rzeczy” pojawił się Aleksander Dugin. Najpopularniejszy rosyjski eurazjata w rozmowie z Maciejem Pieczyńskim mówi o Polsce, o Ameryce i o tym gdzie po zwycięstwie Trumpa znajduje się jego główny wróg. Mówi też co Polska musi zrobić, aby stać się… rosyjska. A kim właściwie jest Aleksander Dugin?

Continue reading

Śmierć Andrieja Karłowa w Turcji i reakcja Rosji

Śmierć rosyjskiego ambasadora Andrieja Karłowa w Turcji z rąk policjanta przestraszyła opinię publiczną na świecie. Zakładam, że zabójstwo dyplomaty nie położy się cieniem na oficjalnych stosunkach między Ankarą i Moskwą. Współpraca jest zbyt cenna dla Kremla, nawet jeśli rosyjskie społeczeństwo obwinia również Turków.

Continue reading

Zwyciężył Trump – ostrożny entuzjazm za Bugiem

Donald Trump odniósł zaskakujące dla wielu zwycięstwo i od przyszłego roku zostanie lokatorem Białego Domu. Przez Europę przetoczyła się fala żalu wśród obywateli przerywana ostrożnymi gratulacjami liderów. Inaczej było w Rosji, gdzie prezydent Władimir Putin jako jeden z pierwszych przywódców wysłał gratulacje Trumpowi, gdy tylko pojawiły się doniesienia o jego zwycięstwie.

Continue reading

© 2018 Bartek Tesławski

Theme by Anders NorénUp ↑