CategoryPolska polityka zagraniczna

Cywilizacja polsko – węgierska (Eastbook)

W relacjach polsko-węgierskich funkcjonuje przekonanie o szczególnej przyjaźni łączącej obydwa narody. Przekonanie to znajduje swój wyraz między innymi w znanym powszechnie powiedzeniu „Polak Węgier dwa bratanki, i do szabli i do szklanki” . Jednak w stosunkach międzynarodowych pojęcie przyjaźni pojawia się rzadko – poza umowami czy propagandą. Jak to więc jest, że Polacy i Węgrzy, których bardzo wiele dzieli i różni potrafią zachowywać wobec siebie sentyment?

Continue reading

Kijów sobie bez nas poradzi (Eastbook)

Stosunki polsko – ukraińskie są obecnie w złym stanie, a żadna ze stron nie potrafi szybko tego naprawić. Różnica polega na tym, że Kijów może zwrócić się do innych z pominięciem Warszawy. My natomiast nie mamy polityki wschodniej bez dobrych relacji z Kijowem.

Continue reading

Polska przegrywa wojnę o pamięć

Z polskiego punktu widzenia trudno było oczekiwać, że ustawa penalizująca określenie „polskie obozy śmierci” spotka się z największą krytyką ze strony… Państwa Izrael, które kategorycznie i na wielu poziomach oprotestowało nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Ogłuszeni szokiem Polacy rzucili się do walki z „polskimi obozami śmierci”, a spomiędzy kolejnych komentarzy i oskarżeń przebija brak koordynacji i przygotowania ze strony polskiej władzy.

Continue reading

MSZ opublikował „Tezy o polityce RP wobec Rosji i Ukrainy”

Polski MSZ postanowił opublikować na swojej stronie notkę wewnętrzną z 04.03.2008 roku stanowiącą krótką analizę polityki Polski wobec Ukrainy i Rosji. Dokument do 2015 był zastrzeżony, jednak walka polityczna okazała się ważniejsza niż interes mojego kraju, dlatego padła decyzja o pochwaleniu się dokumentem i skomentowaniu go przez ministra Waszczykowskiego.

Continue reading

Ukraina jak Gruzja – czego Polska chce od Kijowa?

Imperatyw większości Polaków nakazuje im szukać wiecznego wroga, którego znajdują najczęściej w postaci Rosji. Sympatia wielu Polaków do Ukrainy jest niestety funkcją naszej niechęci do jej wschodniego sąsiada. Ukrainę kochamy tak, jak kiedyś kochaliśmy Gruzję i może ją czekać w przyszłości podobny los.

Continue reading

© 2018 Bartek Tesławski

Theme by Anders NorénUp ↑